10 pirkstu rakstīšanas metode

Digitālā pratība

Tastatūra

Aleksejs Volkovs

18.02.2025 01:50

Ar kreisās rokas rādītājpirkstu sameklēsim tastatūras kreisā apakšējā stūra taustiņu. Tas būs Ctrl – kontroles taustiņš. Tad ar rādītājpirkstu ejam uz augšu gar kreiso malu un sameklējam trešo rindu. Pats malējais taustiņš ir Caps Lock taustiņš. Virzāmies pa labi un skaitām ceturto taustiņu, neskaitot Caps Lock. Ceturtais taustiņš ir F ar izcelto punktiņu. Novietosim uz F taustiņa kreisās rokas rādītājpirkstu.

Blakus rādītājpirkstam pa kreisi novietosim vidējo pirkstu uz taustiņa D. Tālāk novietosim zeltnesi uz taustiņa S un mazo pirkstu uz A taustiņa.

Ar labās rokas rādītājpirkstu sameklēsim šajā pašā rindā septīto taustiņu ar izcelto punktiņu, neskaitot Caps Lock. Tas būs J taustiņš. Novietosim uz J taustiņa labās rokas rādītājpirkstu.

Blakus rādītājpirkstam pa labi uz taustiņa K novietosim vidējo pirkstu. Blakus vidējam uz taustiņa L novietosim zeltnesi, bet uz taustiņa ; – labās rokas mazo pirkstu.

Rokām uz tastatūras jābūt piepaceltām, un pirkstiem – pusstāvošā pozīcijā. Rokām jābūt atslābinātām. Jāraksta burti, kas atrodas uz šiem taustiņiem. Jāpierod pie taustiņiem un jāatceras, kurš pirksts raksta kuru burtu. Var izdomāt vārdus, rakstot atstarpes starp tiem un izmantojot apakšējo visgarāko taustiņu atstarpes ievadei, spiežot to ar ikšķiem.

Kad esam iegaumējuši, kurš pirksts raksta kuru burtu, varam turpināt apgūt citus taustiņus.

Ar kreisās rokas rādītājpirkstu jāpaiet pa labi (pārējie pirksti paliek savā vietā) un jāpiespiež taustiņš G, pēc tam pirksts atgriežas uz F taustiņa. Labās rokas rādītājpirksts paiet pa kreisi un piespiež H, pēc tam atgriežas uz J. Labās rokas mazais pirksts paiet pa labi un piespiež ', pēc tam atgriežas atpakaļ. Piespiežot ', atlaidiet to un tad piespiediet A vai S, lai uzrakstītu Ā vai Š. Tad mazais pirksts velreiz paiet pa labi pāri vienam taustiņam un piespiež \. Ar labās rokas mazo pirkstu var paiet pa labi pāri diviem taustiņiem un spiest Enter, kas ir rindas beigu taustiņš.

Kad vidējā burtu rinda ir apgūta, var pāriet pie augšējās rindas apgūšanas. Augšējā rindā ar kreisās rokas mazo pirkstu tiek rakstīts Q. Tikai mazais pirksts paiet uz augšu, piespiež taustiņu un atgriežas uz A. Zeltnesis paiet uz augšu un spiež W. Vidējais pirksts spiež E. Rādītājpirksts spiež divus taustiņus augšējā rindā: R, atgriežas atpakaļ, tad iet uz augšu un nedaudz pa labi un spiež T.

Labajai rokai rādītājpirksts iet uz augšu un raksta U, tad Y. Vidējais pirksts raksta I. Zeltnesis raksta O. Mazais pirksts raksta P, tad [ un ].

Tikai tad, kad apgūta vidējā un augšējā rinda un ir rakstīti vārdi, tiek turpināta apakšējā rinda.

Kreisās rokas mazais pirksts paiet uz apakšējo rindu nedaudz pa diagonāli pa labi un spiež Z, kā arī simbolu \, ja tas atrodas uz tastatūras. Zeltnesis spiež X, vidējais pirksts C, rādītājpirksts V un B. Labās rokas rādītājpirksts raksta N un M. Vidējais pirksts ,, zeltnesis ., mazais pirksts /.

Lai uzrakstītu lielu burtu, piemēram, A, ar labās rokas mazo pirkstu jāpaiet uz leju un pa labi, jāspiež Shift un jātur, kamēr ar kreisās rokas mazo pirkstu tiek nospiests A. Tad abi taustiņi tiek atlaisti.